-
Q?
Jak często należy czyścić komin?
-
A.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, przewody kominowe na paliwo stałe należy czyścić raz na kwartał czyli dokładnie 4 razy w roku.
Pamiętaj!!!!! Zaniedbanie tej czynności prowadzi do nagromadzenia się sadzy w przewodzie kominowym co najczęściej kończy się POŻAREM!
-
Q?
Dlaczego czyszczenie szamba jest niebezpieczne?
-
A.
Należy pamiętać, iż przy czyszczeniu tego rodzaju zbiorników, iż w związku z rodzajem nagromadzonych z nim odpadów, znajduje się tam siarkowodór. Jest to gaz który przy dużych stężeniach jest niewyczuwalny. Już zaledwie dwa oddechy tym gazem w wysokim stężeniu powodują śmierć. Czyszczenie takim obiektów powinno odbywać się tylko z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu ochrony.
-
Q?
Dlaczego tlenek węgla (czad) jest tak niebezpieczny?
-
A.
Tlenek węgla jest gazem powstającym w procesie spalania. Jest bezwonny przez co nie można stwierdzić jego występowania bez specjalistycznych mierników gazowych. Łączy się z hemoglobiną znajdującą się w krwi i uniemożliwia jej transport tlenu. Tlenek węgla najczęściej powoduje zatrucie u osób znajdujących się w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach i korzystających z gazowych ogrzewaczy wody, powietrza, rozszczelnionych instalacji odprowadzających spaliny czy też wad technicznych sprzętu.
-
Q?
Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?
-
A.
Objawy są zależne od ilość pochłoniętego tlenku węgla. Najważniejsze z nich występujące już w pierwszej kolejności to: osłabienie koncentracji, ból głowy, nudności, utrata przytomności. W przypadku zatrucia tlenkiem węgla konieczna jest pomoc lekarska.
-
Q?
Co zrobić jeśli podejrzewamy zatrucie tlenkiem węgla?
-
A.
Należy w pierwszej kolejności opuścić miejsce w którym podejrzewa się wystąpienie tlenku węgla. Wezwać pomoc pod numerem telefonu 112 lub 998 lub 999. Oczekiwać na pomoc najlepiej na świeżym powietrzu. Kontrolować funkcję życiowe osób zatrutych.